,

هنر آینه کاری

هنر آینه کاریآینه های تزئینی

 

هنر آینه کاری

آینه کاری چیدن هنرمندانه قطعات کوچک آینه در کنار هم میباشد که باعث تلألو نور و روشنایی بر روی سقف و دیوارها می‌شود.

آینه کاری از ویژگی‌های منحصر به فردی میباشد که از وقت گذشته در معماری ایرانی استفاده شده است قطعه‌های آینه در اشکال هندسی متفاوتی هستند که با کنار هم قرار دادن آنان نقش و نگارهای جذاب و ویژه‌ای پدید می‌آید.

هنر آینه کاری چیست ؟

آینه کاری چیدن هنرمندانه قطعات کوچک آینه در کنار هم میباشد که باعث تلألو نور و روشنایی بر روی سقف و دیوارها می‌شود.

نور و روشنایی از ویژگی‌های بارز این هنر میباشد که همین امر منجر به محبوبیت آن در دوره‌های مختلف تاریخ شده میباشد .

به طور کلی در فرهنگ قدیم ایرانیان، آب و آینه به عنوان نماد پاکی و روشنایی بوده و احتمالا به همین دلیل در معماری ایرانی از آینه فراوان استفاده می‌شده است.

در قرون وسطی به جای آینه، از فولاد صیقل داده شده استفاده می‌کردند، تا این که با تحولی که درست کردن شد کاربرد شیشه را در ساخت آینه کشف کردند آینه‌های ابتدایی شیشه‌ای بودند که پشت آن پوششی از ورقه‌های نازک سرب بود.

هنر آینه کاری

تاریخچه آینه کاری چیست ؟

مدارک تاریخی نشان می‌دهد که نخستین بار تزئین بنا با آینه در شهر قزوین در دیوان خانه شاه طهماسب انجام شده میباشد.

پس از تغییر پایتخت از قزوین به اصفهان آینه کاری در کاخ اشرف توسعه یافت و از آن تاریخ در کاخ‌های سلطنتی اصفهان از آینه استفاده می‌شد که معروفترین کاخ‌ آنکه در آن آینه کاری شده، آینه خانه بوده که به دلیل کاربرد فراوان آینه، این بنا زیاد قشنگ می‌باشد.

کاخ آینه خانه دارای 18 ستون آینه کاری شده بود و هم چنین تالار، سقف ایوان و دیوارهای آن از آینه‌های یکپارچه به طول 15 تا 2 متر و عرض 1 متر تزیین شده بود کاخ چهلستون هم که در دوران پادشاهی شاه عباس دوم ساخته شد.

در آن آینه‌های زیادی بکار رفته میباشد در این کاخ برای تزیین سقف، دیوار و تالار از آینه‌های قدی و قطعه‌های کوچک آینه و شیشه‌های رنگی استفاده شده و 18 ستون ایوان هم بدنه آن با آینه و شیشه‌های رنگی آراسته شده است .

در قرن 13 هجری آینه کاری با پیشرفتی که نمود در تالارها و اتاق‌های شمس العماره یا کاخ آینه در تهران، حرم حضرت عبدالعظیم در شهر ری و آینه کاری دارالسیاده آستان قدس رضوی در مشهد انجام شد ولی در آینه‌کاری‌های انجام شده در مجموعه کاخ سعد آباد شمیران و کاخ مرمر در تهران تکامل و نوآوری‌های تازه‌ای دیده می‌شود.

از این پس آینه کاری، به غیر از کاخ‌های سلطنتی و مکان‌های مذهبی، بصورت گسترده در مکان‌هایی همچون هتل‌ها، رستوران‌ها، فروشگاه‌ها و در دکوراسیون خانه‌های استفاده شد.

هنر آینه کاری
چرا آینه کاری می‌کنیم؟

آینه‌ها دارای طرح‌ها و اندازه‌های مختلفی هستند که هر کدام ظرافتی خاص به فضا می‌دهند بکار بردن آینه در فضا، منجر به بزرگتر جلوه دادن آن می‌شود و هم با انجام آینه کاری نور اتاق بیش می‌شود .

برترین فضا برای قرار دادن آینه کاری‌های مدرن، اتاق نشیمن می‌باشد به این دلیل که دارای بیشترین اهمیت و استفاده در بین فضاهای داخلی است.

برای دکوراسیون داخلی این فضا می‌توان، تنها بخشی از دیوار را به اندازه یک تابلو آینه کاری نمود و برای این که این آینه کاری‌ های مدرن بیش به چشم بیایند .

می‌توان از کاغذ دیواری‌های جذاب در دیوار اطراف آن استفاده نمود کاربرد دیگر آینه‌کاری‌های مدرن در تزیین راهروها و ورودی خانه می‌باشد که بدین ترتیب می‌توان آنان را از یکنواختی درآورد.

هم چنین می‌توان از آینه‌کاری ‌های مدرن به عنوان پارتیشن استفاده نمود بنابراین با این ترفندها می‌توان به دکوراسیون داخلی جذابیت و درخشندگی بخشید.

استفاده از الماس در آینه کاری و ابزار و مواد مورد نیاز آن

در هنر آینه کاری از ابزار و مصالح گوناگونی استفاده می‌شود که عبارتند از: آینه، چسب، سریش، گچ نرم و ابزار آلاتی همچون خط کش چوبی برای خط انداختن روی شیشه، الماس آینه بر، قلم طراحی و برای نصب آینه‌ها از کاردک استفاده می‌شود.

برای این که در فضایی آینه کاری انجام شود اول طرح مورد پیشنهاد، بوسیله طراح یا معمار آماده شده، بعدا کاغذ طراحی را سوزنی کرده و با قرار دادن بر روی سطح کار، روی آن گرده زنی انجام می‌شود.

پس از این که طرح، بوسیله گرده بر روی دیوار منتقل شد و طرح آن افتاد، هنر آینه کاری بوسیله چسباندن قطعه‌های آینه بر روی دیوار با گچ یا سریش انجام می‌شود.

بنابراین آینه کار، بوسیله خمیر تشکیل شده از گچ و سریش؛ قطعه‌های آینه را بر اساس طرح و با فشار دست به محل برش آنان روی گچ چسبانده و با فشار دست برجستگی‌ها و فرورفتگی‌های دلخواه را انجام می‌دهد پس از آن که نقش دلخواه ساخته شد، در انتها سطح کار پاک شده و آینه‌ها براق می‌شوند.

هنر آینه کاری
آینه کاری در دکوراسیون خانه‌های امروزی

همانطور که در بالا ذکر شد، آینه کاری از ویژگی‌های منحصر به فردی میباشد که از وقت گذشته در معماری ایرانی استفاده شده است.

قطعه‌های آینه در اشکال هندسی متفاوتی هستند که با کنار هم قرار دادن آنان نقش و نگارهای جذاب و ویژه‌ای پدید می‌آید با انجام آینه کاری در دکوراسیون داخلی، به دلیلی درخشش و بازتاب آینه جذابیت بیشتری به فضا داده می‌شود .

در طراحی داخلی جهت اضافه نمودن آینه به شکل آینه کاری میبایست دقت زیادی شود تا برترین قسمت را برگزینید تا بدین ترتیب بتواند با داشتن جلوه بیش، ویژگی‌های خود را نشان دهد.

بر حسب نوع آینه انتخابی و میزان آینه‌ای که مورد نیاز میباشد و هم چنین بر اساس میزان تراش و ابزار مورد نیاز، هزینه آینه کاری متفاوت میباشد .

در فضای داخلی آنچه که بر روی آینه کاری تأثیر زیادی می‌تواند داشته باشد، تعداد قطعات کار شده میباشد که هر چه تعداد قطعه‌ها و اشکال برش خورده ریزتر و دارای ظرافت بیشتری باشند جلوه آینه کاری بیشتر خواهد شد و بازتاب نور در فضا منجر به جلوه بیشتر خانه می‌شود.

برای آگاهی از هزینه آینه کاری و سفارش انواع آینه کاری با تیم شیشه و آینه پایتخت تماس بگیرید.


مطالب مرتبط:

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *