,

شیشه و آینه و حکاکی روی آن

شیشه و آینه و حکاکی روی آن

شیشه و آینه و حکاکی روی آن

شیشه و آینه و حکاکی روی آن به چندین روش انجام می‌شود قبل از آن که به فکر حکاکی بیافتید، نیاز به تهیه قلم مخصوص حکاکی دارید قلم حکاکی روی شیشه و آینه، نوک گردی دارد که شیشه یا آینه را به آرامی تراش می‌دهد و طرح موردنظرتان را روی آن درست کردن می‌کند.

یکی از هنرهایی که با یادگرفتنش می‌توانید تغییراتی ساده و درعین حالا بزرگ را انجام دهید.

حکاکی روی شیشه و آینه میباشد تزئین ظروف، شیشه‌ها و آینه باعث زیبایی محیط می‌شود و در صورتی که حکاکی روی شیشه و آینه به سبک دکوراسیون خانه‌تان انجام شود، هارمونی بی‌نظیری به وجود می‌اورد اغلب منازل مدرن و شیک، با تغییراتی جزئی خاص می‌شوند؛ همچون حکاکی روی آینه و شیشه .
حتما برایتان قبل امده میباشد که برای هدیه بردن به خانه دوستان یا آشنایان، ظروفی را برگزینید که حکاکی روی شیشه داشته‌اند یا برای ورودی منزلشان، به سراغ حکاکی روی آینه رفته باشید و رضایت‌خاطرشان را تجربه کرده باشید .

شیشه و آینه و حکاکی روی آن

ظروفی مثل لیوان، جام، شربت‌خوری، ظرف میوه و آجیل، سوپ‌خوری و… قابلیت پذیرفتن حکاکی روی شیشه را دارند می‌توانید با وسایل ساده، در منزلتان، به این هنر مزین بشوید و با حکاکی روی شیشه و آینه، به اشیاء ساده خانه خود، جلوه زینتی دهید حکاکی روی شیشه و آینه به چند روش انجام می‌شود :

۱ حکاکی روی شیشه و آینه با قلم حکاکی

قبل از آن که به فکر حکاکی بیافتید، نیاز به تهیه قلم مخصوص حکاکی دارید قلم حکاکی روی شیشه هزینه زیادی ندارد و قطعا با مهارتی که با انجام چند حکاکی کسب می‌کنید، از آن استفاده‌های زیادی خواهید نمود قلم حکاکی روی شیشه و آینه، نوک گردی دارد که شیشه را به آرامی تراش می‌دهد و طرح موردنظرتان را روی شیشه درست کردن می‌کند هرچه قلم را در بعضی نقاط بیش نگه دارید، حکاکی روی شیشه، عمق بیشتری پیدا خواهد نمود قلم‌های حکاکی روی شیشه انواع مختلفی دارند و شما با توجه به طرحتان و مشورت با فروشنده، می‌توانید قلم متناسب را خریداری نمایید

روشهای حکاکی روی شیشه و آینه

نکته ها ایمنی هنگام حکاکی روی شیشه با قلم

قلم حکاکی روی شیشه، ابزار ایمنی میباشد و با وجود این که سریع می‌چرخد، خطری ندارد حتی اگر قلم حکاکی روی آینه به دست شما برخورد بکند، تنها خراش می‌اندازد.

با این وجود میبایست مراقب خودتان باشید در حین کار لباس آویزدار نپوشید و دستکش نپوشید تا قلم از دستتان سر نخورد هنگام حکاکی روی شیشه و آینه با قلم، ضروری میباشد عینک به چشمتان بزنید .
خرده های شیشه که هنگام حکاکی روی شیشه یا آینه درست کردن می‌شود، نبایستی وارد دستگاه تنفسی شما شود.

شیشه و آینه و حکاکی روی آن

بنابراین از ماسک استفاده نمایید و حتی الامکان حکاکی روی شیشه را در محیط آزاد انجام بدهید بهتر میباشد کار حکاکی روی شیشه را در یک جعبه تهویه‌دار انجام بدهید جعبه‌های تهویه‌دار مخصوص حکاکی دو عدد فن دارند که خرده‌های شیشه را در درون جعبه نگه می‌دارند و نمی‌گذارند وارد مسیر تنفسی انسان بشود جعبه‌های مخصوص حکاکی روی شیشه را می‌توانید آماده بخرید یا خودتان در منزل تهیه نمایید .
فراموش نکنید که قبل از آغاز حکاکی روی شیشه و آینه، یک ظرف آب و دستمال کنار خود بگذارید تا خرده‌های شیشه را از روی شیشه تمیز نمایید نوارچسب شفاف و ماژیک هم برای کشیدن طرح روی شیشه قبل از آغاز حکاکی، به کارتان می‌آید .
بهتر میباشد حکاکی روی شیشه را در جایی پرنور انجام دهید یا چراغ مطالعه را کنار دستتان بگذارید استفاده از ذره‌بین هم می‌تواند برای سهولت کار شما مفید باشد .

شیشه متناسب برای حکاکی با قلم

برای حکاکی روی شیشه و آینه، به شیشه خاصی نیاز ندارید، بلکه شیشه‌های صاف یا انحنادار هم می‌توانند جوابگوی نیاز شما باشند پیش از این که شیشه را برای حکاکی برگزینید، ضخامت شیشه را در پیشنهاد بگیرید و قلم متناسب حکاکی بر روی آن را تهیه نمایید نکته‌ای که وجود دارد این میباشد که اندازه و فرم شیشه، میبایست با طرح شما همخوانی داشته باشد یعنی اگر شیشه شما کوچک میباشد، عکس بزرگ را نمی‌توانید روی آن حکاکی نمایید .

کشیدن طرح روی شیشه با قلم

برای حکاکی روی شیشه، طرح موردنظرتان را پیدا نمایید و بصورت سیاه و سفید پرینت بگیرید طرح را از پشت به شیشه بچسبانید و با ماژیک، طرح را روی شیشه بکشید اگر در طراحی مهارت دارید، می‌توانید مستقیما طرح را روی شیشه پیاده نمایید .

بعدا با قلم‌های کوچک حکاکی، بین ۲ تا ۲/۵ میلی‌متر، دور طرح را روی شیشه حکاکی نمایید تا سپس سراغ سایر قسمت‌های طرح بروید با قلم‌های پهن‌تر حکاکی روی شیشه، قسمت‌های پهن‌تر عکس را حکاکی نمایید با دستمال به آرامی خرده شیشه‌ها را پاک نمایید در انتها، با سری کوچک، خطوطی را که از هم جدا مانده‌اند، به همدیگر وصل نمایید نگران ایرادهای حکاکی روی شیشه نباشید، بسیاری از خطوط اصلا به چشم نمی‌ایند و در کارهای بعدی، جبران خواهید نمود.

حکاکی روی آینه با قلم

برای حکاکی روی آینه، اول بهتر میباشد از آینه کوچک آغاز نمایید سطح آینه را خشک نمایید و طرح موردنظرتان را با ماژیک روی آینه رسم نمایید استفاده از شابلون برای حکاکی روی آینه زیاد متناسب میباشد بعدا در شرایط استاندارد حکاکی روی شیشه و آینه قرار بگیرید و به آرامی دور عکس را با قلم گرد نازک بتراشید سایر نقاط را هم بعد از اتمام کار، یکدست نمایید حال شما یک آینه زیاد قشنگ دارید.

کشیدن طرح روی شیشه با قلم

شیشه و آینه و حکاکی روی آن
۲ حکاکی روی شیشه و آینه با کرم آرمور

کرم آرمور به راحتی و بدون دردسر به شما امکان حکاکی طرح مدنظرتان را روی شیشه و آینه می‌دهد برای حکاکی روی شیشه و آینه با کرم آرمور، کافیست طرحتان را روی کاغذ ترسیم نمایید.

جاهای ضروری را خالی نمایید و طرح را با چسب نواری به شیشه بچسبانید برای رسم طرح، دقت نمایید و می‌توانید از شابلون برای دست‌گرمی استفاده نمایید می‌توانید وکتور عکس موردنظرتان را از اینترنت دریافت نمایید و پرینت نمایید و جاهای ضروری را همچون شابلون خالی بگذارید.

بعدا برای حکاکی روی شیشه، کرم آرمور را روی جاهای خالی بگذارید و با قلم‌مو یا چوب‌بستنی کرم را روی نقاط خالی طرح بگذارید.

حدود پنج دقیقه صبر نمایید و بعدا کرم را از روی سطح شیشه پاک نمایید اگر قصد دارید حکاکی روی شیشه و آینه مات بشود، کرم را تا ۱۵ دقیقه روی شیشه نگه دارید به همین راحتی، شما توانسته اید طرح مطلوبتان را روی شیشه حکاکی نمایید .
حکاکی روی شیشه با کرم آرمور زیاد آسان میباشد و می‌توانید ظروف قدیمی را جلوه‌ای تازه دهید برای حکاکی روی آینه هم همین کار را انجام دهید بهتر میباشد حاشیه آینه را برای حکاکی روی آینه برگزینید یا حکاکی روی آینه را در یک قسمت انجام دهید از حکاکی طرح‌های زیاد بزرگ بپرهیزید چون امکان دارد برای شما تکراری شود و از آینه اتاقتان زود خسته شوید .

۳ حکاکی روی شیشه و آینه با دستگاه سند بلاست

یکی از روش‌های حکاکی روی شیشه، حکاکی با دستگاه سند بلاست میباشد دستگاه سند بلاست، ظاهر نامرتب شیشه‌های قدیمی را ترمیم می‌کند و شیشه‌های قشنگ تولید می‌کند همچون دو روش پیشین، طرح‌های موردنظرتان را می‌توانید روی شیشه حکاکی نمایید .
سند بلاست عملی فرسایشی میباشد که از جریان هوا و بخار با همراه شن و ماسه عمل می‌کند و شن و ماسه را به روی سطح مورد پیشنهاد می‌پاشد و سطوح را دچار فرسایش می‌کند حکاکی روی شیشه با دستگاه سند بلاست، با تکنیک‌های مختلفی انجام می‌شود و ضخامت‌های متنوعی دارد .
حکاکی روی شیشه و آینه با سند بلاست را می‌توانید برای هر نوع شیشه‌ای انجام دهید و محدودیتی از این بابت وجود ندارد ولی میبایست بدانید طرح‌های سند بلاست مات هستند و نتیجه حکاکی شما، طرحی شفاف نخواهد بود .
برای حکاکی روی شیشه، چاقوی حکاکی، تخته برش، خط کش و دستگاه سند بلاست موردنیاز میباشد طرح را روی کاغذ ترسیم نمایید و کاغذ را با چسب به شیشه بچسبانید با خط‌کش، تلاش نمایید خطوط صاف و موازی ترسیم نمایید .

با چاقوی حکاکی روی شیشه، طرح را روی شیشه حک نمایید قسمت‌هایی را که نمی‌خواهید سند بلاست شوند، با چسب کاغذی بپوشانید اگر می‌خواهید بطری یا گلان را سند بلاست نمایید، ته گلدان را هم با چسب بپوشانید بعدا شیشه را در دستگاه سند بلاست بگذارید تا کار حکاکی روی شیشه پایان شود .

دستگاه‌های سند بلاست قیمت‌های متفاوتی دارند و لازم نیست که برای سند بلاست نمودن شیشه، حتما یکی از آن‌ها را تهیه نمایید می‌توانید به کارگاه‌های سند بلاست بروید و در ازای پرداخت مبلغ کمی، لیوان، بطری، گلدان و را سند بلاست نمایید.

دستگاه سند بلاست را در دستتان محکم نگه دارید و با نوک دستگاه روی بطری ضربه بزنید هنگام حکاکی روی شیشه با سند بلاست، حواستان به پرتاب‌شدن دانه‌های شن باشد حکاکی روی شیشه با سند بلاست را به آرامی قبل ببرید و تلاش نمایید نقطه‌ای را مکان نیندازید بعدا شیشه را تمیز نمایید و اگر جایی نیاز به دوباره‌کاری دارد، انجام دهید .
با استفاده از دستگاه سند بلاست، شیشه‌های قدیمی و ظروف کهنه، نونوار می‌شوند و سبک ظروف شما تغییر می‌کند برای حکاکی روی شیشه با دستگاه سند بلاست، طرح‌های هندسی مناسب‌ترند ولی مانعی برای ترسیم اشکال دارای انحنا هم وجود ندارد .
حکاکی روی آینه با روش سند بلاست هم به همین ترتیب انجام می‌شود اول طرح را روی آینه ترسیم می‌کنید، نقاطی را که نمی‌خواهید سند بلاست شود، چسب می‌زنید و بعدا با دستگاه خانگی سند بلاست یا دستگاه‌های سند بلاست کارگاهی، حکاکی روی آینه را انجام می‌دهید.

حکاکی روی شیشه و آینه با قلم

جذاب‌ترین هدیه با حکاکی روی شیشه و آینه

حکاکی روی شیشه و آینه برای هدیه دادن زیاد جذاب میباشد می‌توانید تصویر یادگاری خودتان و دوستتان را روی شیشه با روشی که متناسب شما است، حکاکی نمایید حکاکی روی شیشه بدون رنگ میباشد و اگر یار دارید طرح‌های رنگی روی شیشه و آینه حک نمایید، بهتر میباشد به سراغ هنر ویترای بروید

برای سفارش انواع حکاکی روی شیشه و آینه در طرحهای متفاوت با شیشه و آینه پایتخت تماس بگیرید .


 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *