,

شیشه های هوشمند

شیشه هوشمند

شیشه های هوشمند

شیشه های هوشمند برای اتاق های کنفرانس واتاق مدیریت زیاد متناسب وکارا می باشد .

ذرصد شفافیت و وضوح شیشه های هوشمند 87%شیشه های معمولی می باشد .

شیشه های هوشمند عمل فیلترینگ اشعات مضر خورشید را به خوبی انجام میدهند انتی یووی میباشند .

شیشه های هوشمند قابلیت نگهداری عکس را برروی خود داراست وهمانند یک پرده عکس عمل می نماید ومیتوان از ترکیب ان با ویدیو پروژکتور استفاده کرد .

شما می توانید با این تکنولوژی بکار رفته در این شیشه ها با فشار دادن یک کلید شیشه را ازحالت شفاف به حالت مات در آورید
از این شیشه ها می توان در حمام های شیشه ای – اتاق کنفرانس- پارتیشن های اداری پنجره ها استفاده نمود.

اکنون با بهره گیری از فناوری نانو که تحقیقات و مطالعه مواد و خصوصیات آنان در محدوده 1 تا 100 نانومتر است, میتوان با کنترل خصوصیات شیشه, تغییراتی در اتم های آن درست کردن نمود .

کاربردهای نانو تکنولوژی

از کاربردهای نانو تکنولوژی در صنعت ساخت شیشه می توان به محصولاتی مانندشیشه های کنترل کننده انرژی و شیشه های محافظ در برابر آتش اشاره نمود.

شیشه های کنترل کننده انرژی,سبب کاهش عبور امواج ماورای بنفش و مادون قرمز و تنظیم عبور نور مرئی و هم چنین جلوگیری از اتلاف انرژی در بخش های مختلف و استفاده بهینه از آن در ساختمان شده است .

شیشه هوشمند
استفاده از الکتروکروماتیک

حالت کدر وشفاف برای شیشه های الکتروکروماتیک که با زدن یک کلید تغییر میکند به این معنا که با فشار دادن یک کلید, شیشه از حالت شفاف خارج شده و با فشار دیگر به وضعیت قبلی باز میگردد .

الکتروکروماتیک ها موادی هستند که رنگ آنان در اثر جریان الکتریکی تغییر می کنند جریان الکتریسیته با درست کردن واکنش شیمیایی خصوصیات مواد را تغییر میدهد و سبب میشود تا آنان نور را جذب یا منعکس کنند.

نور خورشید به شیشه ها می تابد, ولی با برقراری جریان الکتریکی ,یون ها از لایه ذخیره یونی به سمت لایه هدایت یونی حرکت کرده و به لایه الکتروکروماتیکی برمی گردند و شیشه را شفاف می نمایند با قطع الکتریسیته, فرایند برعکس عمل کرده شیشه مجددا تیره میشود از ویژگی های مواد الکتروکروماتیکی, قابلیت تنظیم آنهاست, بطوری که می توان شدت کدری آنان را با تغییر مقدار جریان تنظیم نمود .

نحوه عملکرد دیگری از این نوع شیشه های هوشمند, گذراندن جریان الکتریسته از فیلم کریستال مایع میباشد با گذراندن جریان , شیشه شفاف میشود وبا قطع جریان کریستال ها با جهت گیری تصادفی در فضا, موجب انتشار نور و در نتیجه مات شدن شیشه میشوند .

این تکنولوژی کاربردهای فراوانی دارد, میتوان از این شیشه برای پنجره خانه (در حالت نیاز به درست کردن عدم دید) برای شیشه فروشگاه ها در شب و جاهایی که خصوص سازی انجام می گیرد و هم چنین حمام استفاده نمود نمونه های زیادی از شیشه های هوشمند در پایان دنیا وجود دارد یکی از موارد استفاده این نوع شیشه ها در موزه ها است ,جایی که ورود بیشتر از حد نور خورشید میتواند موجب آسیب دیدن اشیا ء قیمتی میشود
شیشه های نما

نظافت شیشه های نما و پنجره های ساختمان همیشه زیاد دشوار بوده, خصوصا در ساختمان های بلند, عملیات نظافت شیشه ها نیازمند نیروی انسانی, آب و انواع شوینده هاست که طبیعتا قیمت هنگفتی را هم در بر دارد .

در سال های اخیر, تکنولوژی برای رفع این مشکل وارد شده و امکانی را فراهم آورده تا شیشه ها به خودی خود تمیز شوند حاصل سعی در این راستا دستیابی به سطوحی شیشه ای است به هیدروفوبیک (آب گریز) و هیدروفیل (آب دوست) نامگذاری شده اند .

1 شیشه های خود تمیزشونده

دانشمندان برای دستیابی به خاصیت آب گریزی از ورق نیلوفر آبی الهام گرفتند سطح رویه این ورق دارای برآمدگی هایی در مقیاس میکرومتر میباشد.

این برآمدگی ها سطح تماس قطره آب با ورق و در نتیجه جاذبه بین دو سطح را کاهش داده وقطره آب همراه با دیگر آلودگی ها از روی ورق می غلطد و پایین کی افتد برای درست کردن چنین وضعیتی روی شیشه, پوشش نازکی از یک رزین خاصی به سطح شیشه پرداخته میشود و ناصافی های میکرومتری از نوع صافی های ورق لوتوس برسطح مورد پیشنهاد تشکیل میشود .

2 شیشه های خود تمیز شونده آب یار

در این شیشه ها, از ماده ای استفاده میشود که به فوتوکاتالیست شهرت دارد مواد فوتوکاتالیست از قبیل دی اکسید تیتانیوم, در معرض نورخورشید یک واکنش شیمیایی] مثلا اکسیداسیون را بدون دخالت در آن تسهیل می کنند.

بدین ترتیب پوششی از این ماده که بر سطح شیشه قرار بگیرد, در معرض تابش نورخورشید واکنش تجزیه آلودگی ها و لکه های چربی و مواد آلی را سرعت بخشیده و آنان به آب و دی اکسید کربن تبدیل میشوند آب بر خلاف شیشه های آب گریز, بطور یکنواختی روی شیشه های آب یار پخش شده و یک فیلم نازک را تشکیل میدهد و ذرات حاصل از واکنش تجزیه را به آرامی با خود به پایین می آورد .

———————————-

مطالب مرتبط:

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *